Jak přežít s červenou košilí

Tento seznam navazuje na Evil Overlord List, což je seznam pravidel pro všechny aspirující Temné pány, kteří se nechtějí nechat odrovnat prvním hrdinou, který půjde kolem. Protože Temný pán umře vždycky a hrdina nikdy (nebo většinou ne trvale), další rady pro přežití jsou zbytečné. Všichni ale nemůžeme být hrdiny a Temnými pány. Co tedy dělat pokud se ocitnete v příběhu jako vedlejší postava? Můžete umřít a nemusíte. Jak to tedy zařídit, abyste nemuseli?

Pokud jste zjistili, že se ve vašem okolí začaly dít podivnosti, a vypadá to, že dojde na souboj dobra a zla, a vy se chcete dožít epilogu, čtěte dále.

 1. Pokud vám někdo (zejména starý vousatý muž) přinese na práh sirotka a tvrdí vám, že se o něj musíte postarat, okamžitě ho pošlete pryč. V případě, že vám někdo nechá na prahu mimino, odneste ho do nějakého vzdáleného sirotčince. Je určitá šance, že z toho drobka vyroste hrdina a vás pak zabijí, aby měl hrdina motivaci bojovat proti Pánovi Zla.
 2. Podobně pokud někdo ve vesnici adoptuje sirotka pochybného původu, okamžitě se přestěhujte. Vesnice bude za patnáct až dvacet let srovnána se zemí.
 3. Pokud vlastníte hostinec a ubytuje se u vás podivný pár, který se neustále handrkuje a má s sebou podivný artefakt / zvíře nebo jeden z nich vykazuje podivné schopnosti, neprodleně zavřete hospodu a hledejte štěstí jinde. Legie Zla vám ji stejně vypálí, ale nemůžou vás zabít, když tam nebudete.
 4. Nikdy nikomu nevyprávějte o svojí rodině nebo plánech do budoucna a nikdy nikomu neukazujte rodinné fotografie. Takoví lidé vždycky tragicky zemřou.
 5. Pokud vám hrdina slíbí, že všechno bude v pořádku a že napraví křivdy, které se vám staly, utíkejte. Okamžitě. Rychle. Daleko. Jinak vám hrozí že stanete „nesplněným slibem, kterého vždycky budu litovat“, který má jako kostlivce ve skříni každý hrdina.
 6. Pokud kapitán vaší vesmírné nebo jakékoliv jiné lodi organizuje výsadek na neznámou planetu nebo dosud neprobádaný ostrov, předstírejte chřipku.
 7. Pokud se jeden z vašich známých, který doteď žil klidným životem, objeví uprostřed noci na vašem prahu, zraněný a špinavý, a bude prosit o úkryt, zabouchněte mu dveře před nosem. Všechno naznačuje, že vaše přátelství tak či onak končí, ale váš život nemusí skončit po rozsáhlém mučení, kdy se z vás budou snažit dostat informace o tom, kde se hrdina nachází.
 8. Žádná osoba vámi preferovaného pohlaví není tak úžasná, abyste pro ni udělali cokoliv. Určitě najdete někoho hodného a milého, který vám (ať už přímo nebo nepřímo) nezpůsobí akutní případ meče v hrudníku.
 9. Podobně pokud se nejlepší kamarád z dětství rozhodne vydat se za dobrodružstvím, nechte ho jít samotného. Kamarády si můžete najít nové, propíchnutá játra nenahradíte.
 10. Pokud už se nutně musíte účastnit útoku neozbrojených rebelů na vojáky diktatury, dejte si dobrý pozor, abyste nebyli v první řadě.
 11. Pokud vám přivedou zdánlivě beznadějného mladého člověka, který se chce stát vaším učněm, předpokládejte, že je skutečně beznadějný a odmítněte ho. Jestli je v něm skrytý talent, ať ho objeví někdo jiný (a potom umře, aby zkomplikoval zápletku a dal hrdinovi další důvod k slzám).
 12. Pokud náhodou víte nějaké tajemství o hrdinovi, nejlépe o jeho původu nebo osudu, okamžitě mu ho vyklopte. Díky tomu neumřete v polovině odhalení jenom proto, aby hrdina mohl srdceryvně přemítat nad tím, proč jste mu to neřekli.
 13. Nesmíte se zamilovat do člena/členky znepřátelené rasy/rodu/národa. Zakázanou lásku přežijí jenom hlavní hrdinové a ani ti ne vždycky. Také viz bod 8.
 14. Pokud se ve vašem městě objevil maskovaný hrdina, který zachraňuje děti z hořících domů, nesnažte se ho zkontaktovat. Zejména pokud je váš blízký přítel z dětství milionář s traumatickou minulostí nebo zakřiknutý génius. Dávní přátelé hrdinů končí v lepším případě jako rukojmí, v horším jako mrtvoly.
 15. Vlastně pokud se ve vašem městě objevil maskovaný hrdina, odstěhujte se. Sice vás možná sem tam přepadnou nebo oloupí, ale šance, že vám spadne na hlavu mrakodrap, se výrazně sníží.
 16. Pokud už jste se dostali do přímé konfrontace, pamatujte si, že když vidíte kůži, víte jistě, kde váš protivník nemá neprůstřelnou vestu.
 17. Nefilmujte si invazi mimozemšťanů na mobil. Na druhou stranu, pokud potřebujete, aby vám tohle někdo říkal, pak vám nejspíš není pomoci.
 18. Pokud jste vědec nebo policista a ve vašem okolí se začne dít něco podivného, nesnažte se dokázat, že celá věc má logické vysvětlení. Vezměte si dovolenou a nechte to na hrdinovi. „To není možné“ jsou opravdu hloupá poslední slova.
 19. Najděte si statistiky útoků divokých zvířat ve vaší oblasti. Pokud se ve vašem městě začne vyskytovat výrazně víc mrtvých, připisovaných divokým šelmám, odstěhujte se před příštím úplňkem.
 20. Pokud se vaše drahá polovička začne chovat podivně (nevysvětlené pozdní příchody, podivné skvrny na oblečení, náhlá změna chování, záhadné narážky…), oznamte mu/jí, že se rozcházíte. Buď je to nevěra nebo jiná aktivita, která je nepříjemná a ponižující, nebo se stal/a hrdinou, což je pro vás život ohrožující.
 21. Když se rozhoduje, kdo z vás oznámí Pánovi Zla, že nejste schopni uskutečnit jeho plán, simulujte infarkt.
 22. Nikdy se nedejte svést Zlou Královnou. V nevěstinci najdete sice méně krásné a mocné dívky, ale zato vás budou stát jen peníze. Podobně nelezte do postele s tajemným cizincem, který právě přijel do města.
 23. Jste-li členové dávného řádu, který má za úkol zajistit, aby se neprobudilo Dávné Zlo, a všechna znamení ukazují na to, že se Dávné Zlo probouzí, odstěhujte se na druhou stranu zeměkoule a instrukce hrdinovi pošlete ve formě obsáhlého dopisu nebo e-mailu.
 24. Pokud najdete náhodný předmět, který svítí nebo má jedovatou barvu, nedotýkejte se ho. Vážně, tohle by mělo být jasné… (Také viz bod 17).
 25. Předpokládejte, že když se domorodci bojí nějakého místa, mají k tomu důvod.
 26. Nikdy se nesnažte vydírat Pána Zla nebo s ním smlouvat. Je mi jedno, jak velkou finanční nouzi máte. Tohle není nikdy řešení.
 27. Nikdy nepronášejte nad padlým druhem prastaré požehnání svého lidu. Jinak bude jako zajímavá a tragická paralela pravděpodobně proneseno nad vaším mrtvým tělem.
 28. Ve chvíli, kdy se dozvíte strašlivé tajemství, které se vaši nadřízení snaží zatajit, neříkejte o tom ani svým nejbližším a rozhodně to nepřiznávejte před dotyčnými nadřízenými. Pokud už si vážně musíte hrát na holiče krále Lávry, popřemýšlejte o anonymních dopisech, doručených na ta správná místa.

Hodně štěstí!

3 komentáře na „Jak přežít s červenou košilí“

 1. Po dlouhé době jsem se zase upřímně zasmála.
  Manuál si tisknu, schovávám do dokladů a v případě nouze se podle něj budu řídit.

 2. 😀 😀 😀
  Takhle už jsem se dlouho nepobavila, jen houšť 😀 😀 😀 Dám to přečíst Joffovi, až se zase vrátím k NZ. Nebo radši ne, příběh by mi nevznikl 😀 😀 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *